Koťata          

 

Plány vrhů na ZIMA 2023 - JARO 2024

Jamaica from Tender Lion's*CZ &  IC Lex Barker from Tender Lion's*CZ

VRH R nar.: 6.12.2023

 
 

 & 

 
Havana Ho from Tender Lion's*CZ & IC Lex Barker from Tender Lion's*CZ
 
 

 & 

 
 
 

         

Koťátka tzv. "na mazlíčka" prodáváme od 14 týdne věku, 2x vakcinovaná, 3x preventivně odčervená, s průkazem původu (FIFé), kastrovaná s očkovacím průkazem (EU pasem + čipem), smlouvou a malou výbavičkou do začátku.

 

Koťátka do chovu prodáváme pouze registrovaným chovatelům se založenou chovatelskou stanicí.

 

Zde článek o ranných kastracích:

 
 
 
 
 

Proč koťátko/zvířátko s PP?

V následujících řádcích se budu zabývat otázkou: Proč kotě či zvíře s PP? Aneb co obnáší chov.

 

Ať už se rozhodnete pro jakéhokoliv nového člena Vaší domácnosti, buďte prosím obezřetní. Chov zvířátek bez PP (tzv. množení) je opravdu rozsáhlá problematika. Jistě spousta z Vás ví, že to není správné a ve většině případů dochází k týrání, utrpení a nakonec úmrtí nebohých zvířat. Koupí takového zvířátka jen dále podporujete činnost množitele, který nedbá vůbec na nic. Jde mu jen o výdělek na nebohých tvorech, kteří jsou bezbranní. Zvířata jsou jako děti - zcela závislé na péči dospělých. Oni nám (jejich pečovatelům) zcela důvěřují. Zamyslete se, není to od nás lidí dost nefér? 

 

Pokud uvažujete o zvířátku, uvědomte si prosím, že to je živý tvor, který také cítí bolest, emoce a vlastně skoro vše co člověk. Není to kus nábytku, ani kus kamene. Potřebuje Vás a Vaši péči a to nejlépe 24 hodin denně. Nelze jej vypnout, když Vás ruší. Musíte se o něj starat - krmit ho, obstarat mu veškeré potřeby, dát mu lásku.. Jestliže jste schopní vše obětovat ( a věřte že to stojí spoustu peněz i času ), pak teprve je na místě zjistit si veškeré potřebné informace. 

 

Když jste si jistí vším výše zmíněným nastává okamžik rozhodnutí. Jak jsem již zmínila, pokud chcete ať už jakékoliv zvířátko, dbejte na průkazu původu (PP). Je to jediná možnost zaručení určitého plemene a rozhodně to neznamená, že musíte dále pokračovat v chovu, nebo chodit na výstavy. PP Vám zaručí čistokrevnost  a pokud vyberete i solidního chovatele, který zvířátka testuje ( na různé nemoci ), tak i zdraví. Největším problémem je pro spoustu lidí cena za zvířátko. Množitel zvířat bez PP nabízí samozřejmě cenu mnohem přijatelnější a lákavou a také se není čemu divit. Níže vypíšu body, proč tomu tak je. Je potřeba si ovšem uvědomit, že zvířátko bez PP Vás může vyjít mnohonásobně více, než to s PP, protože bude často nemocné a spoustu peněz pak utratíte u veterináře. Pak je tu také možnost si zvířátko adoptovat. Ani nelze spočítat kolik jich je opuštěných bez domova a lásky v útulcích.. Jestliže tedy nejste schopní si našetřit větší částku peněz a nezáleží Vám na plemenu zvířátka, obraťte se na některý z útulků či neziskových organizací. Kolikrát je výběr opravdu pestrý a velký, můžete si pak vybrat zvířátko, které k Vám bude sedět. Navíc pomůžete a uděláte dobrý skutek, co víc dodat :) ? 

 

Teď bych se ráda zaměřila na koťátko s PP. Protože spousta lidí neví, co chov obnáší a kolik vlastně vše stojí, rozhodla jsem se, že to shrnu do pár bodů. Chov je velmi náročný jak časově, tak i finančně. Chovatel je vůči svým kočičkám i koťátkům zodpovědný a věřte, že to není nic jednoduchého.. 

 

 

1. Pořízení chovné kočičky.

  • Cena za chovnou kočičku se opravdu liší. Záleží na spoustě faktorech. Především plemeno - vzácné plemena se mohou vyšplhat až k 50.000 kč. Ovšem každý chovatel si cenu za koťátko určuje sám. Zohledňuje v ní veškeré náklady chovu a pak také to, jak si svých kočiček váží. Pokud si vyberete řádnou CHS ( chovatelskou stanici ), kde své kočičky testují a kde mají kočky vysoké výstavní úspěchy, pak bude cena jistě vyšší. Ovšem cílem každého chovatele by měl být testovaný, zdravý a typový chov a proto doporučuji koťátko právě z takového chovu. 
  • S pořízením kočičky - v tuto chvíli ještě koťátka, se nese spousta dalších výdajů. Je potřeba nakoupit veškeré vybavení. To je škrabadlo ( záleží na velikosti, ovšem většinou od 1.000 kč ), záchůdek ( vždy platí jeden záchod plus druhý navíc pro jednu kočku ) cena se pohybuje okolo 500 kč. Do záchůdku patří stelivo. Vyplatí se kupovat kvalitnější, tedy i dražší, protože se pak nemusí často měnit a nezapáchá hned po prvním použití. Cena se pohybuje od 100kč do 200 kč ( záleží i kolik kilo steliva kupujete). Pak nějaké hračky - "provokovadla" to je do 100 kč za jednu. Misky na vodu a žrádlo, cena je různá, zaleží jen na Vás kolik chcete investovat. Žrádlo pro kočku je také velmi rozsáhlé téma. Opravdu se vyplatí číst složení granulí, protože se bohužel v dnešní době šidí naprosto všechno.. Nevěřte reklamám, téměř vždy to není pravda! Kvalitní granule nepotřebují reklamu. Já osobně velmi doporučuji krmit přirozenou stravou - tedy syrovým masem. Ne všechny kočičky to jíst chtějí, pak je dobré maso převařit a učit postupně. Rozhodně uděláte lépe, než když budete kupovat ty předražené "šmejdy" ze zverimexu. Kočičce to prospěje a uleví to Vaší peněžence. Z výbavy je to snad vše, pak už si dokoupíte sami co je potřeba. Jedná se víceméně o maličkosti. Také je potřeba kočičku naočkovat a odčervit. První odčervení i očkování dělá chovatel, na Vás pak je nechat kočku naočkovat jednou ročně. Očkování se pohybuje od 300kč, záleží na veterináři. Odčervení pak jednou za půl roku.

2. Veškeré registrace a papírování.

  • V rámci chovu je důležité, abyste byly členy jedné z organizací, které sdružují chovatele koček. Takových klubů je spousta a můžete si vybrat podle místa Vašeho bydliště, nebo kraje. Členství stojí ročně cca 400kč, každá organizace má ovšem jiný poplatek. 
  • V případě importovaného koťátka si musíte vyřídit tzv. transfer a požádat o registraci na plemenné knize v případě non-FIFe organizace.
  • Pak nastane čas zřízení chovatelské stanice. Taková registrace výjde okolo 1800kč, zase se to liší dle organizace. Vyberete si název CHS a vyplníte žádost. Vždy je dobré to udělat s předstihem, protože to potrvá poměrně dlouho, zhruba 3 měsíce. Nezáleží kolik kočiček vlastníte, CHS si můžete založit i když nemáte zatím žádnou kočičku. 

3. Výstavy.

  • Nově nemusí kočka navštívit výstavu a je automaticky chovná. Já osobně s tím nesouhlasím, protože je vždy důležité posouzení od někoho, kdo kočkám rozumí ( posuzovatelé ) a mají k tomu potřebné kompetence. Dříve totiž musela každá kočka, která měla být do chovu, výstavu navštívit a být tzv. uchovněna. Pak byla jistota typových koťátek, která nejvíce vystihovala plemeno.
  • Osobně doporučuji výstavu navštívit a ujistit se, že je právě Vaše kočička typová a bude to dál předávat potomkům. Cena za jednu výstavu je kolem 600kč a je potřeba si připočítat i pohonné hmoty, popřípadě ubytování, pokud se výstava koná daleko od Vašeho bydliště.

4. Testy.

  • Kočička se testuje na známé nemoci HCM ( onemocnění srdce - tzv. zbytnění ) a PKD ( polycystické onemocnění ledvin ). Tyto dvě nemoci jsou genetické a přenáší se na potomky. Je tedy důležité nechat kočičku otestovat, aby posléze nebyla nositelem těchto zákeřných nemocí, které mohou končit i smrtí. Testy jsou šetrné, nemusíte se ničeho obávat a jejich cena se pohybuje PKD okolo 1000kč a HCM také tak. Záleží opět na veterináři a metodě vyšetření.
  • Pak je vhodné nechat otestovat i FIV a FeLV. Tyto nemoci jsou přenosné mezi kočkami. Odebírá se vzorek krve a stojí okolo 500kč. 
  • Před krytí doporučuji i testy na mycoplasmu, streptokoky a chlamydie. Jsou to záludné potvůrky, které se přenáší pohlavním stykem a mohou způsobit problémy u koťátek.
  • Otestovat je vhodné i krevní skupinu, pokud ji neznáte. Většinou ji sděluje chovatel, protože se dědí po rodičích koťete. Doporučuji nastudovat literaturu. Špatným spojením se mohou koťátka po narození otrávit nasátím mléka jejich matky.

5. Samotné krytí kocourem.

  • Teď nastává chvíle hledání vhodného ženicha pro Vaši kočičku. Měl by sedět krevní skupinou, také by měl mít provedené všechny již zmíněné testy. Je potřeba dbát i na neshodnosti rodokmenů, tedy předků kocoura i kočky. Můžete se obrátit i na klub, kterého jste členy a poprosit o radu, nebo schválení určitého spojení. Je dobré vybírat i kocoura, který se barevně hodí k Vaší kočičce. Jedině pak lze docílit krásných sytých barev kožíšků. Vždy by se měl chovatel určitým spojením někam ubírat a vnášet do chovu jen to nejlepší.
  • Pak je na řadě vyplnit krycí list a nechat kočičku kocourem nakrýt. Takové krytí se může vyšplhat až k ceně za jedno kotě (třeba 12.000kč) opět záleží na výstavním ohodnocení, testech a podobně.

6. Odchov koťátek.

  • Kočka je březí a většinou je to čas velkého napětí a očekávání. Na chovateli jsou veškeré přípravy pro malé uzlíčky štěstí. Po zhruba 64 dnech nastává samotný porod kočky. Měla by vše zvládnout sama, ovšem může se stát, že porod nebude probíhat dobře a nakonec budou muset koťátka na svět císařským řezem. Zodpovědný chovatel pak takovou kočku už nikdy nenakryje. V chovatelském řádu se uvádí, že taková kočka co rodí opakovaně cís. řezem, nesmí být dále nakrývána. Řez výjde i na 2.500 kč a je riskatní jak pro kočku, tak pro koťata. 
  • Následný odchov koťátek je nejnáročnějším a zároveň nejkrásnějším obdobím. Chovatel vydá mnohem více peněz za péči. Je to mnohonásobně více steliva, krmení, péče a lásky. Také více zabraného prostoru v posteli :). Netroufám si ani spočítat kolik financí takové znásobení výjde. Ovšem spočítat můžeme výdaj za vystavení PP to je 150kč na každé kotě. PP se dává každému kotěti z vrhu. Mylně množitelé matou, a používají různé výmluvy. Pokud je koťátko nestandartní a na mazla, má to v rodokmenu uvedené, ale vždy ho má! Pak je dobré každé kotě očipovat, je to identifikace a může to pomoc, když se Vaše kotě či kočka později ztratí. Čip stojí 500kč.

Snad jsem zmínila vše potřebné a Vás můj dlouhý článek něčím obohatil. Co myslíte, je chov výdělečná činnost, dá se na něm vůbec vydělat? Množitel možná, protože ten nic z výše zmíněných bodů koťátkům a chovným kočkám neposkytne. Bohužel můžeme najít i chovatele koček s PP, kteří nedbají na pravidla chovu, chovatelský řád a jejich kočičky také trpí někde zavřené bez lásky a péče. Všechno je o penězích a já osobně si myslím, že tak by to být nemělo. Otevřete prosím oči a buďte velmi opatrní. Zvířátko - Váš nový člen rodiny s Vámi bude žít dlouho, i 20 let. Chcete se celou dobu dívat na trpící zvíře, které je nemocné v důsledku zanedbání chovu množitelem? Dělejme vše proto, aby to skončilo a zvířátka byla především naší radostí a naším velkým přítelem či společníkem a ne výdělečnou činností. 

 

Za článek děkujeme slečně Soně Hlavicové